Nu har du mulighed for at deltage i en læseklub på biblioteket under ledsagelse af bibliotekar/ cand.scient.bibl. Maria Björnsdóttir.
Vi mødes en gang om måneden, en torsdag i tidsrummet 10-11 på biblioteket.
De forskellige titler vi skal læse er nøje udvalgte, så læseklubben kommer godt rundt om de forskellige litterære genrer. Vi skal således læse forskellige nyere romaner, danske såvel som udenlandske, en graphic novel, lyrik, en spændingsroman og en klassiker.
På vores møder skabes der først og fremmest rum til en god bog-diskussion, men der vil også være mulighed for at blive introduceret til bibliotekets e-resurser om litteratur, hjemmesider om litteratur og den overordnede genre.
Hvis du gerne vil introduceres til noget af det nyeste og til lidt forskellige genrer, så er det her du skal melde dig til.
Du behøver ikke have nogle bestemte forudsætninger, blot en glæde ved at læse og et ønske om at være fælles om læseoplevelsen.
Der vil blive serveret kaffe og te.
Allerede ved tilmelding udleveres den første bog vi skal læse, nemlig Kasper Colling Nielsens bog "Mount København" fra 2010. Så har vi alle læst bogen, når vi mødes første gang d. 30. september. Derefter afleveres og udleveres de næste bøger ved hvert møde.
Vi mødes på følgende datoer:
Torsdag d. 30. september kl. 10-11.
Torsdag d. 28. oktober kl. 10-11.
Torsdag d. 18. november kl. 10-11.
Torsdag d. 16. december kl. 10-11.
Torsdag d. 13. januar kl. 10-11.
Torsdag d. 10. februar kl. 10-11.
Torsdag d. 10. marts kl. 10-11.
Torsdag d. 14. april kl. 10-11.
Det koster 50 kr. at være med i læseklubben.
Der er kun 10 pladser, så skynd dig, hvis du vil sikre dig en plads.
Billetter sælges fra 1. september.