Bøger om bøger og bogelskere
Findes der noget bedre end en god bog? Det skulle da lige være at dele den med andre bogelskere. Her kommer tre bøger, hvor hovedpersonerne forstår vigtigheden af den gode læseoplevelse, da de alle selv er læsere med stort L. Kom med ind i de litterære liv hos en boghandler, en bibliotekar og en bogsamler.
Af Sarah Maria Rasmussen
Boghandleren
Har du nogensinde drømt om at åbne din egen boghandel? Det har Yeongju, og det er præcis, hvad hun gør i ” Velkommen til boghandlen i Hyunam-dong” af Bo-Reum Hwang. Efter at have droppet mand og job åbner Yeongju en boghandel i Seol, hvilket længe har været hendes drøm. Omgivet af bøger og andre læsere finder hun langsomt tilbage til sig selv, og undervejs hjælper hun andre med at gøre det samme. En utroligt behagelig bog at læse, hvor man i et roligt tempo hører om livet i butikken og lærer kunderne at kende.
Bibliotekaren
I Stephanie Perkins roman ”Overdue – Sidste frist” møder vi bibliotekaren Ingrid, der efter elleve år sammen med sin kæreste beslutter sig for at sætte deres forhold på pause i en måned, hvor de frit kan date andre. Ingrid har i årevis haft et crush på sin kollega Macon, og nu har hun endelig chancen for at gøre noget ved det. Hvis han da siger ja. En sjov og romantisk fortælling om, hvad der sker, når livet tager en uventet drejning, så du i en alder af 29 får muligheden for at finde dig selv på ny. Samtidig giver bogen et skægt indblik i livet som bibliotekar og de mange forskellige lånere, som man møder.
Bogsamleren
To tider. Tre skæbner. I hvert sit århundrede flygter Opaline og Martha fra et ægteskab, de ikke vil være en del af, og finder fred i bøgernes verden. Henry er på jagt efter et forsvundet manuskript og en boghandel, som ikke vil findes. De tre liv flettes mesterligt sammen i “Den forsvundne boghandel” af Evie Woods, der fortæller en magisk historie om sjældne bøger, kærlighed og kampen for frihed. Bogen er også fuld af litterære referencer, som kan inspirere til videre læsning.
Vil du have endnu flere bøger om bøger, så se med her: